Opłaty za przejazd autostradami za granicą – gdzie i jak dużo zapłacimy w Europie?

Każdy wyjazd samochodem za granicę, choćby na wakacje, powinien być dobrze zaplanowany. Jedną z kluczowych spraw jest m.in. zapoznanie się z informacjami dotyczącymi opłat za przejazd autostradami. W każdym bowiem kraju cennik takich opłat wygląda inaczej. Poza samymi opłatami warto także dokładnie zapoznać się z przepisami ruchu drogowego obowiązującymi na autostradach i drogach szybkiego ruchu w danym kraju.
Przejazd autostradami w Europie
Warto zacząć od tego, że w niektórych krajach europejskich nie są pobierane opłaty autostradowe. Są jednak takie odcinki drogi, bądź obwodnice, gdzie są pobierane opłaty za przejazd. Najczęściej dotyczy to tras, dzięki którym można ominąć zakorkowaną drogę publiczną lub po prostu skrócić sobie czas przejazdu. Co więcej, opłaty mogą dotyczyć konkretnych modeli samochodów. Przykładem mogą być tu auta, których masa przekracza 3,5 tony. Dziś Europa może się pochwalić najdłuższym systemem autostrad na świecie. Ich łączna długość jest naprawdę imponująca. Autostrady stanowią bardzo duży procent wszystkich dróg na starym kontynencie. W niektórych krajach przejazd autostradami jest całkowicie bezpłatny. Mowa tu m.in. o Finlandii, Estonii, Niemczech, Liechtensteinie, czy o Litwie. W innych z kolei pobierane są opłaty za przejazd niektórymi odcinkami. Jest tak w Belgii, Chorwacji, Grecji, Macedonii, Bośni i Hercegowinie, Francji, Holandii, a także w Wielkiej Brytanii.

Winiety na europejskich autostradach
Winieta stanowi dowód wniesienia opłaty drogowej. Taka forma opłaty obowiązuje w kilku krajach europejskich. Jej uiszczenie jest warunkiem koniecznym do tego, aby móc swobodnie poruszać się po drogach. Jeszcze kilka lat temu winieta miała wyłącznie formę nalepki, którą zakładało się na szybę samochodu. Dziś istnieje możliwość wykupu winiety w formie elektronicznej. Można to zrobić na stronie internetowej Polskiego Związku Motorowego. Warto tu dodać, że w niektórych krajach funkcjonują specjalne strony internetowe, na których wykupić można e-winietę. Z kolei winietę w tradycyjnej formie nabyć można m.in. na przejściach granicznych. Winiety - sprawdź kiedy musisz je mieć?

Właściwy dobór winiety
Podkreślić trzeba, że obowiązujące w różnych krajach europejskich winiety, różnią się od siebie. Każdy kraj indywidualnie ustala okres ich ważności. Pod tym kątem wyróżnić można winiety weekendowe, tygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne. Oznacza to konieczność dopasowania rodzaju winiety do długości podróży. Dlatego przed wyjazdem za granicę zawsze należy dokładnie sprawdzić, w jakim kraju obowiązuje winieta i na jaki okres można ją wykupić. Mowa tu nie tylko o kraju docelowym, ale także o krajach, przez które planuje się przejeżdżać. Częstym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów jest wśród Polaków Chorwacja. W tym kraju winiety nie obowiązują. Jednak w takich państwach jak Czechy, Słowacja, Austria, czy Słowenia już tak.
Samochody ciężarowe na europejskich autostradach
Kilka słów warto powiedzieć o opłatach za przejazdy po europejskich autostradach samochodami ciężarowymi. Mowa tu o autach, których masa przekracza 3,5 tony. Jazda takim pojazdem jest obligatoryjnie obarczona opłatą za przejazd. Do takich aut zaliczyć można nie tylko typowe samochody ciężarowe czy autokary, ale również ciężkie kampery oraz samochody osobowe z holowaną przyczepą.

Opłaty za przejazdy tunelami i mostami w Europie
Dużo już powiedziano o samych autostradach. Warto także wspomnieć o przejazdach tunelami i mostami oraz o opłatach, jakie się z tym wiążą. Co ważne, opłaty za przejazd tunelami i mostami obowiązują w niektórych krajach, w których przejazd samymi autostradami jest bezpłatny. Takie opłaty obowiązują m.in. we Francji, Włoszech i Danii. Oczywiście nie dotyczy to każdego tunelu i mostu, lecz jedynie tych wybranych. Dlatego wybierając się do któregoś z tych państw, koniecznie sprawdzić trzeba, że kiedy konieczne będzie uiszczenie opłaty.
Limity prędkości na europejskich autostradach
Na koniec kilka słów powiedzieć trzeba jeszcze o limitach prędkości na autostradach w Europie. Oczywiście w każdym kraju obowiązują inne limity. Najbardziej liberalnym krajem pod tym względem są Niemcy. W tym państwie bowiem nie obowiązują żadne limity prędkości na autostradach. W innych krajach przepisy są dużo bardziej restrykcyjne. W takich państwach jak Belgia, Portugalia, Hiszpania, czy Szwajcaria obowiązuje limit prędkości 120 km/h. Z kolei na Cyprze i w Norwegii rozwinąć można na autostradzie maksymalną prędkość 100 km/h. Jak zatem widać, planując podróż za granicę, należy dokładnie zapoznać się z przepisami i opłatami obowiązującymi w danym kraju. Poza tym nie można zapomnieć o ubezpieczeniu samochodu, np. w Warta.pl.