Dlaczego sprawdzenie numeru VIN pojazdu jest tak ważne przed zakupem auta? Sprawdź historię samochodu

Z raportu „Barometr AAA Auto” wynika, że nie słabnie zainteresowanie Polaków używanymi samochodami. Za każdym razem, kiedy kupujemy auto z drugiej ręki, powinniśmy dokładnie sprawdzić jego stan techniczny i wizualny, dokumenty i skontrolować numer VIN w bazach danych. Dlaczego jest to tak istotne?
Czym jest numer VIN samochodu?
W pierwszej kolejności przy zapoznawaniu się z ofertą sprzedaży używanego auta powinniśmy sprawdzić jego numer VIN. To Vehicle Identification Number, który potocznie w Polsce nazywany jest numerem nadwozia. Już w momencie, kiedy samochód zjeżdża z linii montażowej, jego producent nadaje mu indywidualny numer VIN w celu jego identyfikacji.
Numer ten jest niepodważalny i przypisany do jednego pojazdu.
Z jakich elementów składa się numer VIN? Jak rozkodować numer VIN?
W różnych częściach świata numer VIN pojazdu może mieć nieco inną postać, ale każdy z nich składa się z siedemnastoznakowego zapisu. To litery i cyfry, z pominięciem liter „O” oraz „I”, które mogłyby zostać pomylone przy odczycie z cyframi – odpowiednio „0” oraz „1”.
Zgodnie z normą ISO numer VIN składa się z następujących elementów:
- WMI – to pierwsze trzy znaki w numerze VIN, które określają światowy symbol producenta. Każda firma motoryzacyjna ma indywidualny kod, nadawany przez upoważniony do tego urząd w danym kraju, w porozumieniu z organizacją do spraw normalizacji ISO lub jej krajowym przedstawicielem.
- VDS – kolejne znaki występujące po trzyznakowym symbolu producenta w numerze VIN, obejmujące 5 lub 6 kolejnych znaków, w ramach których producenci kodują dane techniczne i charakterystykę danego modelu pojazdu.
- VIS – numer seryjny, który obejmuje najczęściej 8 ostatnich znaków. Rok produkcji pojazdu oraz miejsce montażu kodowane są najczęściej na pozycji 10 dla roku i 11 dla miejsca, a pozostałe cyfry określają kolejny numer serii.
Jak sprawdzić numer VIN pojazdu? Gdzie znajdę numer VIN?
Na etapie analizowania zakupu danego auta możesz poprosić właściciela pojazdu o podanie numeru VIN. Jest on umieszczany w niektórych ofertach sprzedaży.
Zasadniczo przy oglądaniu auta łatwo można znaleźć numer VIN, jeśli wie się, gdzie go szukać. Jak sprawdzić numer VIN? Warto zwrócić uwagę na:
- tabliczkę znamionową – umieszczoną na podszybiu samochodu po stronie kierowcy, bocznym słupku po tej samej stronie, na komorze silnika,
- dowód rejestracyjny – w polskim dokumencie numer VIN jest wyszczególniony w polu pod literą E.
Mając już numer VIN zarejestrowanego w Polsce pojazdu, możesz sprawdzić jego historię za pośrednictwem strony: https://historiapojazdu.gov.pl/. Musisz jedynie podać numer rejestracyjny pojazdu, VIN i datę pierwszej rejestracji.
Dlaczego warto sprawdzić samochód po numerze VIN?
Skontrolowanie auta po numerze VIN pozwala na zweryfikowanie m.in., czy pojazd nie jest kradziony i czy nie uczestniczył w wypadku. Informacje w raportach generowanych dzięki wskazaniu jego numeru pozwolą Ci poznać rzeczywistą historię pojazdu i sprawdzić stan auta przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Zawsze wtedy, gdy m.in. kupujemy auto od osoby prywatnej, z komisu czy od handlarza, warto sprawdzić VIN, by zweryfikować, czy zbywca niczego przed nami nie zataił.